Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха”




Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Празднички в Рф. Пасха”
8 класс (Уроки 1 - 9)
ТИП ПРОЕКТА: информационно-творческий Нрав КООРДИНАЦИИ: открытый ПО КОЛИЧЕСТВУ УЧАСТНИКОВ: групповой ПО ПРИЗНАКУ Длительности: среднесрочный ПО ТИПУ ИНТЕГРАЦИИ: межпредметный

Цели:

  1. Сделать Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” условия для развития мыслительных умений: сопоставление, анализ, обобщение;

  2. Содействовать развитию коммуникативных способностей;

  3. Воспитывать почтительное отношение к традициям собственной страны и страны изучаемого языка.
УРОК 1
^ Создание мотива и определение темы
T: What Russian spring holidays do Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” you know?
P: Women’s Day, April Fool’s Day, Easter, May Day and Victory Day.
T: Which of these holidays has no fixed date and is celebrated in March or Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” in April?
P: It is Easter.
T: Do you think British people celebrate Easter too?
P: May be.

T: Would you like to know how Easter is celebrated in Great Britain Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха”?

P: Of course.

T: Are you sure you know everything about Russian Easter?

P: No, we are not. We only know that we must eat red eggs and kulich.

T: Would you like Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” to learn more about Russian Easter and to compare it British Easter? Are there any common features?

P: Yes, we’d like.

T: Let’s make an Easter project. What Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” are your ideas?

P: 1. We can make a newspaper.

2. We can prepare some reports.

T: Do you like the idea of ROLE PLAY?

P: What is it?

T: You should be devided into two groups Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха”: Russian students and English students.

Think over this idea and we’ll speak about it at the next lesson.
УРОК 2
^ Деление на группы и планирование
T : Have you thought over Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” the idea of Russian and English students?
P : Yes, we have. We like it.
T : So, today we must be devided and start our work. (Children are devided into 2 groups according to their wish Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха”) T : And now you should decide what you’ll speak about. (Children discuss their plans in their groups and make up one plan ) PLAN The history of the holiday; Symbols;

  1. Food;

  2. Presents Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха”.

T: Now your task is to find as more material as you can. If you need my advice. I’m ready to help.
УРОК 3
Выработка критериев защиты проекта

T: Today our Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” task is to work out the criteria of the defence of the project. Think in groups what points we’ll vallue. How muuch time do you need? (Pupils work in groups).

Your time is up Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха”. Let’s write all your variants on the board. (Two pupils write on the board).

What are common points? Let’s make up a table.

Criteria Max. Points Russian students Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” English students Teacher
Contents 3
Design 3
Questions and answers 3
Artistic quality 3
Food: a)appearance b)taste 3 3


Score 18
Mark: “5” – 18 –16, “4” – 15 –13, “3” – 12 –10


УРОК 4
^ Рассредотачивание ролей и обязательств в группе

T: Have you found any material about Easter? Are Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” there any problems? Are you ready to distribute the duties in your group? (The pupils distribute the duties).


УРОК 5

  1. Актуализация познаний речевого этикета: речевые клише.

  2. Улучшение грамматических способностей постановки вопросов различных типов.


Речевые клише Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха”:

Would you like to …?

We are glad to meet you.

Do you know that …?

It is interesting to know that ….

Let’s do it.

Are you sure …?

Will you tell us Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” about …?

Yes, we’d love to, but ….

What a pity!

We have prepared …./So have we.

I’m happy …./So am I.

How interesting!

How delicious!

УРОК 6

  1. Консультация.

  2. Изготовка приглашений.

УРОК 7

  1. Консультация.

  2. Изготовка Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” пасхальных подарков.



УРОК 8

Выпекание кулича и булочек.


УРОК 9

  1. Защита (презентация) проекта (ROLE – PLAY).

  2. Рефлексия.

  3. Оценка.


Вопросы для рефлексии:

  1. What kind of holiday is Easter?

  2. When do people celebrate Easter?

  3. What are Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” the common features of Easter in Russia and in Great Britain?

  4. What are the symbols of this holiday?

  5. What does an egg symbolize?


And now let’s analyse our work:

  1. Was this Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” lesson interesting for you?

  2. Have you learnt anything new about Easter?

  3. Was it difficult?

  4. Was it easy to work in your group?

  5. Did you feel comfortable working in your group?

  6. Were there Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” any problems?


Thank you very much. I’m satisfied with your work. I hope you’ll tell your mothers how to celebrate Easter in a proper way.


^ ХОД УРОКА

T: Good Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” afternoon, dear friends!

Good afternoon, dear guests!

Ps to the guests: Good afternoon!

T: I’m glad to see you! How are you getting on? Nice to hear that. So, what are we going Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” to do at the lesson?

Ps: We are going to defend our projects about Easter.

(On the board: ‘’ THE DEFENCE of the PROJECT “EASTER’’)

T: What is the aim of the project?


Ps Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха”: 1 to learn more about this holiday;

2 to compare Easter in Russia and in Great Britain;

3 to vallue the projects;

4 to analyse the work.

T: Let’s make up a Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” plan of our work.

Ps: 1 speaking about this holiday;

2 evaluation of the projects;

3 analysis of the work.

T: But before speaking, look through our criteria once again.


So, the defence of the project will Приложение 4 ^ Разработка фрагментов уроков по теме “Праздники в России. Пасха” be in the form of the ROLE PLAY.

There are two groups of students here: Russian students (RS) and British students (BS).



prilozhenie-3-uchebno-metodicheskij-kompleks-po-discipline.html
prilozhenie-3-upravlenie-obrazovaniem-municipalnogo-obrazovaniya-gorod-irbit-rezultati-realizacii-kompleksa-mer.html
prilozhenie-3-valentinovskaya-osnovnaya-obsheobrazovatelnaya-shkola.html